چگونه عزت نفس را افزایش دهیم؟ راهکار های افزایش عزت نفس چیست؟در مقاله “توضیح کامل عزت نفس“بیان کردیم،که عزت نفس چیست و چگونه بر زندگی ما تاثیر میگذارد.حال به شما میگیم چطوری اون رو بهبود ببخشین.

6 راهکار فوق العاده افزایش عزت نفس!

همه ما از اهمیت بسیار عزت نفس بالا در زندگی آگاهی کامل داریم. بر اساس تجربه های مختلفی که در زندگی کسب کردیم و همین طور بررسی دستاورد های زندگی افرادی که عزت نفس بالایی داشتند ، چه در زندگی خصوصی چه در زندگی اجتماعی ، شغلی و… به همه ما اثبات کرده که داشتن عزت نفس چه تاثیر فوق العاده ای در موفقیت و احساس رضایت از خود و زندگیمون داره.

بر این اساس اولین چیزی که باید به ذهنمون خطور کنه این پرسشه که:

چطور می تونم عزت نفسم رو بالا ببرم؟

در این مقاله سعی کردیم شش تا از مهمترین راه های افزایش عزت نفس رو به شما بگیم. اما توجه به این نکته خیلی اهمیت داره که بدونیم توجه به این راهکارها در کوتاه مدت برای اینکه بتونیم همیشه عزت نفس بالایی داشته باشیم کافی نیست. عزت نفس احساسیه که در ابتدا باید در خودمون به وجودش بیاریم و بعد در تمام طول زندگی و تحت هر شرایطی از این احساس به خوبی محافظت کنیم و اجازه آسیب دیدنش رو نه به خودمون، نه به دیگران و نه به هیچ شرایط سختی بدیم.

بیاید با هم راهکار های افزایش عزت نفس رو بررسی کنیم:

تهیه فهرستی از ارزشمندی هاتون اولین قدم افزایش عزت نفس

عزت نفس در یک کلام کوتاه یعنی احساس ارزشمندی و رضایت از خود. یک کاغذ و قلم بردارید و سعی کنید هر چیزی از ویژگی های مثبت خودتون که به ذهنتون خطور می کنه رو یادداشت کنید. از ویژگی های ظاهری گرفته تا خصوصیات رفتاری، توانایی ها و استعداد هاتون و… هیچ چیز جزئی و کوچکی رو هم از قلم نیندازید‌.

هنگام تهیه این فهرست هم با خودتون فکر نکنید که این کار چه فایده ای داره؟ برای احساس ارزشمندی باید ارزش های خودتون رو در وجودتون پیدا کنید و باور داشته باشید قطعا در درون خود از ارزش ها و ویژگی های مثبت زیادی بر خوردار هستید، تنها باید باور داشته باشید.

لطفاً طوری هم عمل نکنید که بعد از تهیه این فهرست ، نوشته ها به صورت یادداشت های قدیمی در گوشه ای از دفترتون از یاد رفته باشند. برای تقویت عزت نفس نه تنها باید این مطالب رو مرور کنید بلکه باید سعی کنید یه نکته مثبت دیگر به آن لیست اضافه کنید. انقدر در این کار مصمم باشید که تمام این صفات رو بدون کمترین تردیدی کاملا بخشی از نقاط قوت خود بدونید.

تغییر دادن ویژگی های منفی به ویژگی های مثبت

ممکنه پس از مدتی فکر کنید دیگه به این لیست چه چیزهایی رو می تونم اضافه کنم؟

این موقع است که باید سعی کنید قدم بلندتری بردارید،به چیزهایی که روزی با احساس خجالت و شرمندگی از اون ها یاد می کردی،  چه در ظاهر، چه اخلاق چه توانایی ها و… با دقت و انصاف بیشتری نگاه کنید.  واقعا چه قدر این صفات باعث خجالت بودند؟ اگر کسی تنها دغدغه اش ظاهرشه، بهتره کمی تجدید نظر کنه اگر توان اصلاح کردن اون مورد رو داره، می تونه اقدام کنه و در صورتی که نمی تونه اون گزینه رو تغییر بده بهتره از یک زاویه درست تر و مثبت تری به مسئله نگاه کنه.

واقعیت چه قدر ظاهری که خودمون هم نقشی در انتخابش نداشتیم ارزش و اهمیت این رو داره که مدام با دیده بی ارزشی به خودمون نگاه کنیم؟ . در هر حال چیزی که در عزت نفس از اهمیت بالایی برخورداره اینه که چیزی نباید احساس منفی شرمساری رو به ما القا کنه. اما اگر اون مورد مربوط به رفتار ها و توانایی های فرد باشه ، که کاملآ تحت اختیار فرد قرار داره باید حتما برای اصلاح اون اقدام کنه و بعد می تونه اون گزینه رو که روزی باعث خجالت بوده در لیست ارزشمندی های خودش بیاره.

برای خودت احترام قائل شو!

یکی از چیزهایی که به شدت افرادی که عزت نفس پایینی دارند باهاش مواجه هستند اینه که دیگران چه در محیط خانواده ، چه در محیط مدرسه ، کار ، اجتماع و… عزت نفس یا حرمت نفس اون ها رو به شدت سرکوب کردند ، حالا این دسته اول باید از شر تلقیناتی که بعضاً به مدت طولانی با اون مواجه بودند خلاص بشن. در مرحله بعد عزت نفس خودشون رو پیدا کنند. با عمل کردن به راهکار های تقویت عزت نفس آن هم به صورت مداوم، اول ناخودآگاه خودمون رو از ارزشمند بودن و قابل احترام بودن خود مطمئن می سازیم، بعد این ما هستیم که دیگران رو با رفتارهامون وادار به احترام گذاشتن به وجود و شخصیت مون می کنیم‌.

احتیاج به زور زدن یا انرژی زیادی گذاشتن نیست. کسی که عزت نفس بالایی داشته باشه انقدر خودش رو ارزشمند می دونه که بسیاری از رفتار ها رو در شأن خودش ندونه بنابراین از خیلی از حاشیه هایی که باعث بی احترامی به اون میشه خودش رو دور کرده. و باز به خاطر احترامی که چه برای خودش چه برای دیگران قائله افراد به طور غیر مستقیم اون شخص رو فرد ارزشمندی می دونند و به صورت ناخودآگاه ، رفتار محترمانه ای با او خواهند داشت.

مهم ترین قدم افزایش عزت نفس:دور کردن و تبدیل افکار منفی

کسانی که عزت نفس پایین دارند، اغلب اوقات بیشترین افکاری که در ذهنشون مرور می شه مربوط به نقاط ضعف، (که گاها تنها در تصور فرد ضعف محسوب میشه و در واقعیت اصلا اینطور نیست) ، موقعیت های سخت زندگی ، ناتوانی ها، شکست ها، بدشانسی ها و..‌ است.

یکی از تمریناتی که  همه ما باید مداوم در طول زندگی داشته باشیم دور ریختن این افکاره ، یعنی به محض اینکه این دست افکار منفی به ذهنمون خطور می کنه باید متوقفش کنیم.

حالا چجوری؟ یکی از راهکارهایی که تو این مورد خیلی جواب می ده طرح یه سطل زباله یه صندوقچه و هر چیزی تو ذهنمونه و به محض خطور کردن این افکار اون ها رو مچاله می کنیم و به همون سطل زباله می ندازیم. این تمرین برای ابتدای کار که احتیاج به یک آرامش بیشتریه خیلی مناسبه اما در مراحل بعدی فقط حذف افکار مهم نیست بلکه باید اون ها رو به افکار مثبت تبدیل کنیم.

مثلا جملاتی که به ذهن خیلی از ماها خطور می کنه:

«من چه قد بدشانسم» باید حالا برای تبدیل این جمله به نوع مثبتش یعنی احساس خوش شانسی ، دنبال چیزهایی بگردیم که این و به ما ثابت کنه‌. وقتی تصمیم می گیریم که جملات و افکار رو تبدیل کنیم و در این کار هم مصمم هستیم ، باید ذهنمون رو روی نکته های مثبت زندگی و خودمون متمرکز کنیم خود این کار باعث میشه این افکار کمتر به سراغ مون میاد. لطفاً منصفانه ببینید! چیزهایی هست که به طور قطع بگید که از خوش شانسی منه‌‌. من درباره شما خواننده عزیز حداقل سه چیز رو مطمئنم ، سواد دارید، بینا هستید، به شما فرصت تغییر دادن خودتون داده شده که تو این مسیر هم راهنمایی میشید. حتی یکی از همین موارد هم از خوش شانسی شماست. پس دنبال تبدیل مثبت افکارتون باشید!

راه های ارتباط موثر را یاد بگیرید

یکی از مهمترین عواملی که روی افزایش عزت نفس تأثیر زیادی می ذاره اینه که بتونیم با افراد مختلف ارتباط موثر برقرار کنیم. افرادی که باهاشون در خانواده ، اجتماع، موقعیت کاری و… در تعامل هستیم. وقتی این تعاملات مثبت و موثر باشند یعنی شما هم بتونید در نقش شنونده و هم در نقش کسی که صحبت می کنه به صورت فعال ظاهر بشید باعث میشه که احساس رضایت و ارزشمندی رو هم در خودتون هم در فرد متقابل کاملا القا کنید.

برای یک ارتباط ، ولو یک گفت و گوی ساده نیز نکات مهمی وجود داره که باید به تک تک آن ها توجه کنیم و در رابطه خود با افراد مختلف به کار ببندیم.

سطح اطلاعات و معلومات خود را بالا ببرید

همان طور که گفتیم ارتباط موثر با افراد مختلف، از جمله مواردیه که بسیار به مثبت بودن روابط ما و همین طور احساس تعلق و ارزشمندی ما کمک می کنه.درواقع یکی از راه های مهم تقویت عزت نفس،این ویژگی است.

اما برای اینکه ما بتونیم با افراد مختلف ارتباط بگیریم باید در زمینه های مختلف اطلاعات و معلومات مناسبی هم داشته باشیم. علاوه بر ارتباط گرفتن افزایش معلومات بسیار به تغییر مثبت سبک زندگی، موفقیت های ما در موقعیت های مختلف، پویایی ذهن و افزایش کارکرد مغز، احساس شادی و… کمک می کنه که تمام این ها،به تقویت عزت نفس ما کمک خواهند کرد.از جمله فعالیت هایی که می تونیم برای افزایش سطح اطلاعات و معلومات به شما پیشنهاد بدیم، مطالعه کتاب های مفید، تماشای فیلم، شرکت در گروه های علمی به خصوص متناسب با رشته و علاقه شماست.

در آخر…

با چند راه حل بالا که برای افزایش عزت نفس به شما گفتیم باید بدانید هر تفکر، هر رفتار و هر فعالیتی که اثر مثبتی بر ارزشمند دونستن خودتون داره رو جذب کنید. و از هر فکر و رفتار و حتی فردی که باعث میشه ذره ای احساس بی ارزشی کنید رو از خودتون دور کنید…

این و بدونید هیچ چیز ارزش حتی لحظه ای احساس شرمساری از خودتون رو نداره‌. خودتون و دوست داشته باشید چون لایق دوست داشتنید.

اگر علاقه دارید بیشتر راجع عزت نفس و راهکار های افزایش عزت نفس بخونید،پیشنهاد میکنیم کتاب “جادوی بزرگ فکر کردن” از دیوید جی شوارتز رو مطالعه کنید.(لینک دیجی کالا)